lørdag den 20. juli 2013

klipper lige fra LB´s bet-nomineringsliste


Nominerede til Bukdahls Bet – Den Smalle Litteraturpris 2004-2013

(+vinderlisten)

 

Peter Adolphsen: En million historier (nomineret 2008)

Lene Asp: Muræne (2011)

Majse Aymo-Boot: Ødelæggelsen 1-11 (2010)

Majse Aymo-Boot; Spørgsmålene (2013)

Alskens forfattere ved/fra småforlag: Bogobjekt (2008)

Kaspar (Kaum) Bonnén: Arkitektur& andre værelser vi kan bygge sammen (2008)

Kaspar Bonnén: Skabelser (2011)

Anne-Louise Bosmans: Vi er amøber (2010)

Per Aage Brandt: Negationer (2008)

Christian Bretton-Meyer og Søren Petersen: fortsat god weekend (2004)

Christian Bretton-Meyer og Søren Petersen: Fars ven John (2006) 

Gitte Broeng: Planetbyen (2012)

Jesper Brygger: Så vi her & snerte klik af kød bag ryggen (2013)

Camilla Christensen: Nu har de druknet ham (2011)

Caspar Eric (Christensen): jeg destruerer m_i_g aktivt (2013)

Glenn Christian: Det sorte ved munden - del 1 (2012)

Sven Dalsgaard: Breve fra Randers Centralsygehus (2012)

Jesper Elving: Jeg arbejder i Danmark (2009)

Jens-Martin Eriksen: Forfatteren forsvinder ind i sin roman (2006)

Frank Esmann: Kissinger (2005)

Chresten Forsom: (uden titel) (2010)

Kristian Bang Foss: Fiskens vindue (2005)

Niels Frank: Første person, anden person (2005)

Jakob Fredslund & Kristian Pedersen: Seks nøgne sirener i seng ønskes (2010)

Christian Yde Frostholm: Ofte stillede spørgsmål (2009)

Rasmus Graff: patchwork (2009)

Simon Grotrian: Melatonin (2006)

Simon Grotrian: Talkumekspressen (2007) 

Simon Grotrian: Selvbinderhjerte (2012)

Christina Hagen: 71 breve til M (2011)

Bo hr. Hansen: Død og status (2012)

Henrik Have: Vikariatet (2005) 

(Henrik Have (?)): Max Load: Cantabile 3 – Sejren (2009)

Henrik Have: Hovedsporet (2013)

Ida Maria Hede: Seancer (2011) 

Mia Helmer: She was not important (2010)

Mette Ø. Henriksen: Stikkersvin jeg fucker dig (2012)

Lene Henningsen: Fonogrammer – fra blæstens datter/ Havfruefonografen (2007)

Christina Hesselholdt: En have uden ende (2006) 

Jan Hjort: nipsonanomimatamimonanospin (2010)

Henrik S. Holck: Drømmesøn (2008)

Klaus Høeck: Heartland (2007)

T.S. Høeg: Samtid (2004)

Per Højholt: Hans Henrik Mattesen. En monografi (2008)

Peter Højrup: Under det kogende hav (2008)

(Peter Højrup:) Emilio Alvarez: Efterladte digte (2010)


F.P. Jac: Tvivlen (2010)

Louis Jensen: Alma (2004) 

René Jean Jensen: Om april i maj (2011) 

Ida Jessen: Foxy Lady I-V (2004)

Palle Jessen: Tingene. Udvalgt lyrik 1960-62 (2006)

Teddy Josephsen: Spilkonfetti (2007)

Teddy Josephsen: Et kup det det (2011)

Bo Hakon Jørgensen: Næsten at nå. Tre forsøg med at prise (2007)

Hans Otto Jørgensen: Springer (2013)

Janina Katz: Landskabet der blev væk (2005)

Frank Kjørup: Indefrarød (2010)

Thomas Krogsbøl: Umådehold (2007)

Thomas Krogsbøl: Jeg er fluen (2012)

Thomas Hvid Kromann: Hr. Toksvig (2007)

Hans Erik Larsen: Og så til mennesket (2008)

Marianne Larsen: Par i disede haver (2005)

Marianne Larsen: Med skyer under fødderne (2013)

Peter Laugesen: Af Kunsthistorier II (2004) 

Gerd Laugesen: Lommetørklædesamling (2013)

Cecilie Lind: Ulven åd min eyeliner (2011)

Svend Åge Madsen: Tekster i Biennale-katalog (2004)

Viggo Madsen: Flyveblade (2004)

Viggo Madsen: Fremtiden hænger i garderobeskabet (2008)

Viggo Madsen: Luns af det levende (2010)

Viggo Madsen: De beskrevne blade falder af! (2013)

Pejk Malinovski: Den store danske drømmebog (2011)

Eske K. Mathiesen: Stikkelsbær (2007) 

Marie Melchiorsen: Marmoleum (2012)

Jørgen Michaelsen: Over 100 førbevidsthedspoemoider & 87 fravalgte førbevidsthedspoemoider (2005)

Jørgen Michaelsen: AUTO. Selected Writings/ Udvalgte skrifter (2007)

Mette Moestrup og alle mulige: www.kollektivt-anonymt.dk (2009)

Birgit Munch: Faderkageorgiet (2006)

Birgit Munch: Piratdans (2009)

Asger Stig Møller: Ikonoklasten (2005)

Lasse Krog Møller og Anders Visti: Meddelelser fra C.I.R.K.A. Center for Infrahuman Research, Kommunikation og Analyse no. 57 (2009)

Annelise Nielsen: Spor (2013)

Knud Steffen Nielsen: Toppilot (2005)

Knud Steffen Nielsen: Intarsia. Et forhalingspapir (2007)

Knud Steffen Nielsen: Det gør ikke rigtigt ondt på fisk (2009) 

Rasmus Halling Nielsen: Ojo & Amireka & Dette er en sort kuvert (2010)

Rasmus Halling Nielsen: Det lille robotøje siger (2012)

Lone Munksgaard Nielsen: Rimgræs (2004)

Lone Munksgaard Nielsen: Hvem kommer morgengryet til? (2006)

Bent Vinn Nielsen: Labyrintbyen (2004)

Rasmus Nikolajsen: Frihed og sex på rejsen (2004) 

Rasmus Nikolajsen: i Athen (2010)

Asta Olivia Nordenhof: Et ansigt til Emily (2012)
Peter H. Olesen: Jeg vil være hvor jeg ikke er (2005) 

Vagn E. Olsson: Mysterier I (2013)

Bo Reinholdt: I sit billede (2004)

Bo Reinholdt: Thoras kammer (2007)

Jokum Rohde: Löwenlandet (2006) 

Martin Glaz Serup: Marken (2011)

Lars Skinnebach: I morgen findes systemerne igen (2005) 

Amalie Smith: I civil (2013)

Sternberg: Radikale mennesker og hjem i et længst eksploderet kvarter (2011)

Maja Magdalena Swiderska: The Border Breaking Bunch (2009)

Preben Major Sørensen: De dødes vej (2008)

Preben Major Sørensen: Barnet (2011)

Morten Søkilde: Pan – en fabel & Landskaber (2008)

Jan Thielke: Ånden er over os (2006)

Kasper Nørgaard Thomsen: Malonecity (2007)

Kasper Nørgaard Thomsen: Termostatens nat (2012)

(Mikkel Thykier:) DAGENS ANSIGT: Alie Mae (2009)

Nina Søs Vinther: Hvis Helsinki (2009)

Torben Ulrich: Terninger, tonefald (2006)

Morti Vizki: Almanak (2006)

Harald Voetmann: Teutoburger (2006)

Harald Voetmann: Trivia 1: Spøgelser og antikvarer (2009) 

(Harald Voetmann): Spurius Polluctus Virgis. Fragmenter (2012) 

Mikkel Wallentin: Rævegraven (2004)

Nikolaj Zeuthen: Voksenfest (2013)

Jess Ørnsbo: Hopla (2005)

  

 

 

Rekordindehavere (Den Smalle Elite):

5 nomineringer: Viggo Madsen (OG 1 SEJR) 


3 nomineringer: Simon Grotrian, Henrik Have, Knud Steffen Nielsen, Harald Voetmann


2 nomineringer: Majse Aymo-Boot, Kaspar Bonnén, Christian Bretton-Meyer og Søren Petersen, Chresten Forsom (OG 1 SEJR), Peter Højrup, Teddy Josephsen, Hans Otto Jørgensen (OG 1 SEJR), Thomas Krogsbøl, Marianne Larsen, Martin Larsen (OG 2 SEJRE), Jørgen Michaelsen, Rasmus Halling Nielsen, Birgit Munch, Lone Munksgaard Nielsen, Bo Reinholdt, Amalie Smith (OG 1 SEJR), Preben Major Sørensen, Kasper Nørgaard

 


Vindere af Bukdahls Bet – Den Smalle Litteraturpris 2004-2013
2004: Boris Boll-Johansen for mail-spredningen Små breve (hjemmeafsendt)
2005: Martin Larsen for den som 60 sammenkrøllede A4-ark i en rigsarkivæske formaterede udsmidte sonetkrans Svanesøsonetterne (Basilisk)
2006: Viggo Madsen for den 18 år gamle, forlagte post-konkretistiske kortdigtsamling Grænsefladning (illustreret af Jesper Fabricius) (Adressens forlag)
2007: Lili W. Hur (= Lene Asp, Anders Bojen & Kristoffer Ørum) for sci-fi-kortprosasamlingen I multiverset er demokratiet enevælde (dansk og martiansk version) (Space Poetry og Arenadottir)
2008: Hans Otto Jørgensen for udvalget af eksperimenterende juvenilia Fluebogen/ under insekternes fordi 1972-1976 (Anblik)
2009: Martin Larsen for ottebindsværket Monogrammer (Basilisk)
2010: Cia Rinne for den globalistiske miniaturekonkretdigtsamling notes for soloists (O:E:I)
2011: Amalie Smith for det Google-illustrerede, pokerfjæs-apokalyptiske filmmanus Fabrikken falder (emancipa(t/ss)ionsfrugten)
2012: Chresten Forsom for de facadetekst-afskrevne New York-gadekryds Manhattan - en nedskrivning (Arena Kontra)
2013: Bue P. Peitersen for den Aston Martin-nedkørte Lange Peter Madsen-idyl Manden i takes der forvandler (peitersen.blogspot.com)

Ingen kommentarer:

Tilføj en kommentar